pcl
01 بهمن 1401 - 16:14

کشت ۵۳ هزار و ۶۰۰ هکتاری محصولات پاییزه در فامنین

همدان- مدیر جهاد کشاورزی فامنین از کشت ۵۳ هزار و ۶۰۰ هکتاری محصولات پاییزه در شهرستان خبر داد و گفت: ۷۰ هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی قابل کشت در فامنین وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور خزایی شنبه در جمع خبرنگاران‌، عمده کشت‌های پاییزه این شهرستان را کشت گندم، جو، کلزا و تا حدودی کشت‌های انتظاری گلرنگ و حبوبات دانست و اظهار کرد: از ۵۳ هزار و ۶۰۰ هکتار کشت پاییزه انجام شده در شهرستان ۳۵ هزار و ۵۰۰ هزار هکتار مربوط به کشت گندم دیم و ۳۸۰۰ هکتار مربوط به کشت گندم آبی است که پیش بینی می‌شود ۴۴ هزار تن تولید محصول داشته باشیم.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود از سه هزار و ۹۳۰ هکتار کشت جو آبی و هفت هزار و ۱۰۰ هکتار جو دیم در شهرستان حدود ۲۴ هزار تن محصول تولید شود، یادآور شد: میزان ۷۳۹ تن بذر اصلاح شده گندم، جو و کلزا برای کشت‌های پاییزه در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی فامنین خاطرنشان کرد: گلرنگ که از دانه‌های روغنی است نیز در سطح ۱۹۵ هکتار در شهرستان کشت شده است و همچنین سطح کشت یونجه با توجه به پر آب بر بودن و همچنین کاهش بارندگی و جهت کاهش مصرف آب در منطقه از سه هزار و ۲۰۰ هکتار در سال قبل به سه هزار و ۷۳ هکتار کاهش یافته است.

خزایی در ادامه گفت: کشت گیاهان علوفه‌ای آبی جدید به تازگی به کشاورزان و دامداران شهرستان توصیه و ترویج شده است که در این رابطه می‌توان به کشت تریتیکاله در سالجاری و در سطح ۷ هکتار اشاره کرد.

خزایی در پایان یادآور شد: مجموع سطح بیمه انجام شده در اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها در سال جاری تا کنون ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار گندم دیم و چهار هزار و ۶۰۰ هکتار جو دیم است که با توجه به اهمیت بیمه به عنوان اقدامی پیشگیرانه در مقابله با خسارات غیر مترقبه امیدوار هستیم که در مهلت باقیمانده افزایش چشمگیری داشته باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 988544